• Kyberšikanovanie

        • Kyberšikana je stále rastúcim problémom v digitálnom veku, ktorý môže mať vážne dôsledky na psychické zdravie detí. Je dôležité, aby rodičia, učitelia a samotné deti vedeli, ako ju rozpoznať a ako sa jej brániť.

          Kyberšikana je forma šikany, ktorá prebieha prostredníctvom digitálnych technológií, ako sú sociálne siete, textové správy, e-maily a online hry. Osahujú urážky, ohováranie, vyhrážky, zverejňovanie citlivých informácií alebo vytváranie falošných profilov.

          Ako rozpoznať kyberšikanu?

          Znaky kyberšikany môžu zahŕňať:

          Náhle zmeny v správaní: Dieťa môže byť viac uzavreté, smutné alebo podráždené.

          Vyhýbanie sa technológiám: Ak dieťa náhle prestane používať svoj telefón alebo počítač, môže to byť varovný signál.

          Problémy so spánkom alebo stravovaním: Kyberšikana môže spôsobiť stres, ktorý ovplyvňuje fyzické zdravie dieťaťa.

          Prevencia kyberšikany

          Prevencia je kľúčová pri ochrane detí pred kyberšikanou. Tu sú niektoré kroky, ktoré môžu rodičia a učitelia podniknúť:

          Vzdelávanie: Učte deti o bezpečnom používaní internetu a o tom, ako rozpoznať kyberšikanu.

          Otvorená komunikácia: Povzbudzujte deti, aby hovorili o svojich online skúsenostiach a problémoch.

          Nastavenie súkromia: Pomôžte deťom nastaviť súkromie na sociálnych sieťach a vysvetlite im, prečo je to dôležité.

          Monitorovanie: Sledujte online aktivity detí, ale rešpektujte ich súkromie. Používajte rodičovské kontroly, ak je to potrebné.

          Podpora: Ak dieťa zažije kyberšikanu, poskytnite mu emocionálnu podporu a hľadajte odbornú pomoc, ak je to potrebné.

          Fakty o kyberšikanovaní 

          Zdroj https://www.zodpovedne.sk/index.php/sk/ohrozenia/kybersikanovanie

          Z výskumu, ktorý realizoval Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie v Bratislave v spolupráci s eSlovensko, o.z. vyplýva:

          • Najčastejšie sa mladí ľudia (49,8 %) stretávajú na internete s nadávaním a vysmievaním, na druhom mieste s ohováraním alebo šírením nepravdivých informácií (42,6 %), samotné kyberšikanovanie uvádza 5,9 % účastníkov výskumu.

          • Mladí ľudia sami priznávajú, že na internete si najčastejšie „robia srandu z iných“ (59 %), vysmievajú sa alebo nadávajú niekomu (49,8 %) a fotografujú alebo natáčajú iných v trápnych situáciách, a potom to zverejnia (16,5 %)

          • 65,4 % obetí kyberšikanovania vie, kto je agresorom. Najčastejšie je to niekto, koho poznajú naživo (buď zo školy alebo z okolia) alebo ich známy z internetu (18,5 %).

          • Ak sa dospievajúci stretnú s kyberšikanovaním, vo väčšine prípadov o tom nikomu nepovedia. Ak sa niekomu zveria, tak je to najčastejšie kamarát (v 21,1 % prípadov). Niekomu dospelému o incidente povedalo len 8,9 % mladých ľudí – a to 6,9 % z nich rodičovi a 2 % učiteľovi.

          Aké môžu byť následky kyberšikanovania:

          zanedbávanie školských povinností, zlyhávanie v škole, vyhýbanie sa škole, u dospelých podobné problémy v zamestnaní,

          psychosomatické ťažkosti (zdravotné ťažkosti spôsobené psychickými príčinami) – bolesti brucha, poruchy spánku,

          pocity hanby, trápnosti, poníženia, smútku, depresie, úzkosti,

          neustály strach a pocit ohrozenia,

          pocit vlastného zlyhania, pokles sebavedomia a dôvery v ľudí,

          bezvýchodiskovosť a beznádej,

          násilie voči iným, pomsta,

          sebapoškodzovanie, samovražda.

          Ako chrániť seba a svoje deti pred kyberšikanovaním

          Zverejňovanie osobných údajov, fotografií a videí

          Myslite na to, že akékoľvek osobné informácie (ako napr. informácie o vašej rasovej alebo národnostnej príslušnosti, o vašom zdravotnom stave, vašom intímnom živote, prístupové heslá ku kontám a profilom, telefónne číslo), vaše fotografie alebo videá môže páchateľ využiť na to, aby vás kontaktoval alebo zosmiešnil, vyhrážal sa vám alebo vás vydieral. Dobre si preto rozmyslite, čo na internete zverejníte a tiež to, komu inému dávate tieto údaje k dispozícii.

          Okamžitá reakcia

          Akékoľvek šikanovanie riešte okamžite. Čím dlhšie situáciu nechávate tak, tým sa môže zhoršovať a jej následky môžu byť závažnejšie. V prvom rade dajte vedieť páchateľovi, že vám jeho správanie prekáža a ak s tým neprestane, podniknete ďalšie kroky. Ďalej však s páchateľom nekomunikujte, nič mu nevysvetľujte, nepresviedčajte ho. Práve vaša reakcia – spätná väzba je to, čo od vás očakáva

          Uschovávanie dôkazov

          Aj keď si agresori myslia, že zostávajú anonymní, nie je to celkom tak. Pri akejkoľvek činnosti vo virtuálnom priestore zostávajú stopy, ktoré môžu poslúžiť buď na identifikáciu páchateľa, alebo ako dôkaz o čine. Uschovávajte si dôkazový materiál (emaily, SMS, MMS, históriu četu, www stránky). Správy nemusíte čítať, ale použijete ich v prípade dokazovania. Násilníci menia emailové adresy, identity, ale prostredníctvom uložených emailov sa bude dať identifikovať, či ide o tú istú osobu. V prípade SMS a MMS správ si ich odfoťte aj s číslom odosielateľa, dátumom a časom. Uschovajte si výpis prijatých správ. V prípade webových stránok s falošným profilom si urobte fotografiu pracovnej plochy (printscreen, screenshot).

          Blokovanie a nahlasovanie

          V emailovej alebo četovej komunikácii môžete nastaviť blokovanie správ od osoby, ktorá vás šikanuje. V četovej miestnosti alebo na sociálnych sieťach môžete nahlásiť obťažovanie správcovi stránky. Môžete sa tiež obrátiť na školu, ak sa kyberšikanovanie deje medzi spolužiakmi, na školského psychológa, na Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, kde sú pracovníci vyškolení na riešenie šikanovania alebo na Políciu SR. Deti od 14-tich rokov sú už trestnoprávne zodpovedné a za vydieranie, ohováranie alebo vyhrážanie môžu byť postihované.

          Rozvíjanie vzťahov

          Ako potvrdili aj výsledky z výskumu, kyberšikanovanie vzniká najčastejšie v reálnom prostredí. Odtiaľto sa konflikty prenášajú aj do virtuálneho sveta. Z toho vyplýva, že najlepšou prevenciou kyberšikanovania je rozvíjanie vzťahov v realite, práca na riešení konfliktov, zvyšovanie schopnosti vcítiť sa do prežívania druhých.

          Čo robiť, ak vaše dieťa elektronicky šikanuje 

          Vaše dieťa sa môže stať nielen obeťou kyberšikanovania, ale môže byť aj tým, kto ubližuje niekomu inému. Niekedy to môže byť pre to, že nerozoznalo, kde už končí zábava, ale niekedy sa za tým môže skrývať niečo vážnejšie. Nikto neubližuje ostatným len tak, bez príčiny – za každým násilím sa skrýva nejaká vnútorná bolesť. Dieťa môže používať kyberšikanovanie na to, aby odbúralo nahromadené napätie, získalo ocenenie v skupine, ukázalo svoju moc alebo zo strachu, aby sa ono samo nestalo obeťou. V každom prípade je aj dieťa, ktoré niekomu ubližuje, dieťaťom, ktoré potrebuje pomoc. Rozprávajte sa spolu o príčinách jeho správania, o tom, čo ho trápi, o vašich vzájomných vzťahoch, pomôžte mu nájsť cestu, ako môže odčiniť to, čo urobilo. Môžete sa obrátiť aj na odborníka, detského psychológa, ktorý vám s riešením pomôže.

          Tipy pre deti a tínedžerov

          Dávaj si pozor na to, čo o sebe zverejníš na internete. Zváž, komu prezradíš svoj email, telefónne číslo alebo adresu, komu dáš prístup k svojim fotografiám alebo profilu, komu dovolíš, aby ťa odfotil alebo natočil na video. Opatrnosťou sa chrániš pred možným ubližovaním.

          Ak sa ti na internete niekto vysmieva, nadáva ti, vyhráža sa ti alebo ti ináč ubližuje, nemá na to právo a ty sa vždy môžeš nejakým spôsobom brániť. Daj agresorovi pokojne a dôrazne najavo, že si takéto správanie neželáš, a ďalej s ním nekomunikuj. Ak sa ho budeš snažiť presviedčať, tak ho len povzbudíš v tom, aby pokračoval – chce totiž vidieť tvoju reakciu a pozorovať tvoj strach.

          Ak kyberšikanovanie neprestáva, nenechávaj si to pre seba. Ak je ti niečo veľmi nepríjemné alebo ťa trápi, tak to nie je len tak. Aj pre dospelého je ťažké zvládnuť opakované ubližovanie, zastrašovanie alebo vyhrážanie. Povedz o kyberšikanovaní niekomu dospelému – rodičovi, učiteľovi, psychológovi, polícii, kontaktuj linku Pomoc.sk (116 111). Nespravil si nič zlé a nie je dôvod na to, aby si sa za to hanbil alebo musel trpieť.

          Na internete môžeš agresora zablokovať alebo ho nahlásiť administrátorovi stránky. Ak sa stretneš s útokmi, posmechom či vyhrážkami, všetky dôkazy (SMS správy, emaily, stránky, čet) si ukladaj.

          Kyberšikanovanie nie je správne a môže niekomu veľmi ublížiť. Dobre si rozmysli, čo na internete robíš, či už zo zábavy, z hnevu alebo túžby po pomste. To, čo sa tebe zdá ako maličkosť, môže ten druhý prežívať ako silné zranenie. Ak sa niekomu na internete vysmievaš, nadávaš mu alebo sa mu vyhrážaš, tak si ty sám tým, kto „kyberšikanuje“. Mysli na to, že niektoré činy sa už nedajú vymazať alebo vziať späť. Ak ubližuješ, raz ťa to môže mrzieť a môžeš sa neskôr za svoje správanie cítiť trápne.

          Ak si všimneš, že niekto niekomu na internete alebo pomocou mobilu ubližuje, posmieva sa mu, ponižuje ho, nezostaň ticho. Pomôž obeti, zastaň sa jej, povedz niekomu dospelému o kyberšikanovaní. Aj ty môžeš byť tým, kto zabráni ubližovaniu, násiliu a nespravodlivosti. Ak páchateľ vidí, že obeť nie je sama, tak často so svojím správaním prestane.

           

          Užitočné linky 

          https://www.youtube.com/watch?v=vYLdH8z4Knk
           
    • Kontakty

      • Cirkevná základná škola Romualda Zaymusa
      • 0903 591 593 - riaditeľ školy Mgr. R. Kačur
        0909 250 827 - sekretariát, Bc. Anna Bašková
        0910 842 754 - ekonómka, Ing. S. Kaducová,PhD.
        041/562 16 41 - zborovňa pedagog. zboru
        0909 250 942 - vedúca ŠKD, Mgr. J. Bielečková
        0910 842 821 - vedúca ŠJ, Anna Sršníková
        0910 842 116 - vrátnica, v čase 8:00 - 16:00
        Telefonický kontakt na zástupkyne riaditeľa:
        0910 842 755 Mgr. M. Palutková - 1. stupeň
        0911 280 476 Mgr. J. Bálintová - 2. stupeň
      • Ul. R. Zaymusa 3
        010 01 Žilina
        Slovakia
      • IČO: 37813056
      • DIČ: 2021670849
      • EDUID: 100009217
      • Sponzorský účet školy: SK52 5600 0000 0003 0374 3012
    • Prihlásenie