Novinky

          • Školský výlet 7.B triedy

          • Po skorom rannom budíčku a vlakovom presune do Starého Smokovca nás prekvapilo pekné počasie, pretože predpovede hovorili od rána o prehánkach a daždi. Na Hrebienok sme vyšli rezkým krokom a skupina odvážlivcov sa v rýchlom tempe prešla ešte k Studenovodským vodopádom.

            Počas cesty z Hrebienka nás síce zastihli intenzívnejšie zrážky, ale po dobrom obede v miestnych reštauráciách sme na nepriaznivé počasie rýchlo zabudli v zábavnej Tricklandii. Žiaci si naplno užili interaktívne atrakcie a optické ilúzie, ktoré priniesli veľa smiechu a zábavy. Najväčší úspech mali zrkadlové bludisko a antigravitačná izba, ktoré žiakov bavili natoľko, že ich navštívili viackrát.

            Do horúcej Žiliny sme sa vrátili podvečer a nebyť našich mokrých pršiplášťov, asi by nám nikto neveril, že sme v Tatrách čelili hustejšiemu dažďu. Verím, že Tatry sme spolu nenavštívili poslednýkrát, pretože tento malý kúsok jedinečných veľhôr ponúka ešte veľa krásnych zážitkov.

            Mgr. Ivana Kačurová

          • Primátor ocenil úspešných Zaymusákov

          • Každý rok primátor Žiliny oceňuje žiakov, ktorí svojimi úspechmi zviditeľnili Žilinu na celoslovenských alebo medzinárodných súťažiach. Sme hrdí na to, že pán primátor Peter Fiabáne v stredu 24.6. ocenil aj sedem našich žiakov: bedmintonistov Michala Sýkoru, Filipa Vrubeľa a Šimona Juraja Mihalčina, recitátora Filipa Čerňanského, spisovateľku Teréziu Benikovskú, speváčku Helenu Kukučikovú a bubeníka Oskara Ladeckého.

            Na Zaymuske máme veľa talentovaných žiakov, ktorí dosahujú úspechy v rôznych vedomostných súťažiach, v umení, v športe. Niektorí reprezentujú v súťažiach našu školu, iní centrum voľného času, ďalší rôzne umelecké školy, či športové kluby. Ocenenie vyššie uvedených žiakov symbolicky patrí aj všetkým Zaymusákom a my ostatní sa s nimi z ich dosiahnutých úspechov tešíme. 

            Gratulácia patrí im, ich rodičom, ktorí podporujú a rozvíjajú svoje deti, ale aj ich učiteľom a spolužiakom za to, že spolu pomáhajú vytvárať pohodu, vďaka ktorej môžu svoj talent nechať vyniknúť.

            Prajeme im ešte veľa radosti z toho, čo robia, a aby svoj talent využili aj pre dobro a potešenie iných. 

            Mgr. Radoslav Kačur, riaditeľ školy

          • Naši boli strieborní! Školská športová liga v malom futbale chlapcov 3. a 4. ročníkov

          • V piatok 10. júna 2026 odohrali naši mladí talentovaní futbalisti v športovej hale na Bôriku semifinále turnaja v malom futbale. Toto populárne podujatie pre žiakov a mladých športovcov každoročne organizuje Mestský úrad v Žiline.

            Cesta k celkovému úspechu sa začala už 28. apríla, keď naši reprezentanti bojovali v základnej skupine A. V silnej konkurencii ďalších šiestich súperov (ZŠ Závodie, ZŠ Karpatská, ZŠ Teplička, ZŠ Javorku, ZŠ Hájik a ZŠ Dolná Tižina) sa im darilo vynikajúco. Keďže do semifinále mohli postúpiť len dva najlepšie tímy s najvyšším počtom bodov, nám sa tento cieľ podarilo splniť a postúpili sme spolu so ZŠ Závodie. Zo skupiny B ich doplnili tímy ZŠ Martinská a ZŠ Lichardova.

            V semifinálovom kole sme o medailovú priečku zabojovali proti ZŠ Martinská. Pred zápasom sme mali pred kvalitami súpera rešpekt, no verili sme, že s plným nasadením môžeme pomýšľať na úspech. I keby to nevyšlo, stále sme mali šancu hrať o bronz so ZŠ Lichardova, s ktorou sme už mali skúsenosti z turnaja McDonald's Cup. Vedeli sme však, že to bude nesmierne ťažký súboj.

            Šťastie však v tento piatok stálo na našej strane. Zápas so ZŠ Martinská priniesol drámu a po ťažko vydretej remíze museli rozhodnúť pokutové kopy! V nich ma moji skvelí chlapci nesklamali a krásnymi, presnými strelami sme súpera porazili o jeden gól. Na ihrisku prepukla obrovská radosť. Táto výhra nás totiž posunula priamo do finále, kde nás v boji o zlato čakalo silné Závodie – čerství majstri Slovenska z McDonald's Cupu.

            Finálový zápas sme odštartovali famózne. Strelili sme rýchly prvý gól a súper, ktorý naše kvality zrejme podcenil, zostal poriadne zaskočený. Favorit turnaja musel do hry vložiť všetky sily a hrať na 100 %, aby nepriaznivý stav zvrátil. Náročné tempo hry a plné nasadenie nášho tímu si napokon vyžiadali svoju daň. V závere nám už po celom dni chýbali kondičné sily, čo trénovaní a výborne zohratí futbalisti zo Závodia využili vo svoj prospech. Prelomili naše vedenie a po vyrovnaní nám strelili ešte dva góly.

            Konečné skóre sa zastavilo na výsledku 3:1. Hoci sme po záverečnom hvizde pocítili sklamanie z prehry, smútok rýchlo vystriedala obrovská hrdosť. Naším pôvodným cieľom bolo priniesť domov aspoň bronz, no chlapci získali fantastické striebro!

            Dôkazom ich skvelého výkonu boli aj slová uznania od samotných majstrov Slovenska a trénera zo Závodia, ktorí nám prišli športovo zablahoželať. Tréner súpera uznal, že dnes hrali s absolútne rovnocenným partnerom a mali čo robiť, aby zápas otočili. Našich chlapcov pochválil za obrovské zapálenie a bojovnosť v úvode zápasu, čo ich dokonca prinútilo kompletne zmeniť taktiku hry.

            Celý turnaj tak pre nás dopadol výborne. Odnášame si strieborné medaily a veľkú radosť z dobre odvedenej práce. Naša škola opäť raz potvrdila svoju kvalitnú športovú prípravu. Chlapci, ďakujeme vám za skvelé emócie a srdečne blahoželáme!

            Našu školu úspešne reprezentovali:

            • Brankár: Tomáš Kubany

            • Obrana: Erik Novisedlák, Matias Okresa

            • Záložník: Filip Ďaďo

            • Útok: Andreas Bongilaj, Hugo Hrin, Adam Kosa, Šimon Mintál

            Mgr. Eva Jančanská

          • Výlet za odmenu na zámok Schloss Hof a do čokoládovne Hauswirth

          • Naša škola sa každoročne snaží odmeniť žiakov, ktorých spomedzi seba vybrali ich spolužiaci a triedne pani učiteľky. Títo školáci boli počas roka vo svojich triedach niečím výnimoční – aktívne sa zapájali do súťaží a olympiád, do aktivít školy, obetavo pomáhali spolužiakom alebo boli v niečom vzorom a inšpiráciou pre ostatných...

            Veľkou odmenou je určite zážitok, preto sme sa vybrali do susedného Rakúska. Výlet pripadol na 1. júna, teda na Medzinárodný deň detí. Tento slávnostný deň sme odštartovali gratuláciou od pána riaditeľa a malými darčekmi od našich milých sponzorov, ktorým chceme aj touto cestou úprimne poďakovať.

            Zámok Schloss Hof nás prekvapil svojou veľkosťou, veď bol svojho času považovaný za najkrajší a najväčší barokový komplex celej monarchie. Pozreli sme si prepychové miestnosti zámku, niekdajší obytný apartmán princa Eugena Savojského, komnaty Márie Terézie, dvojposchodovú barokovú kaplnku, slávnostnú sálu a užili sme si nádherný výhľad na zámocký park. Cítili sme sa ako vo Versailles, na ktoré sa tento zámok podobá aj svojimi záhradami s nádhernou kvetinovou výzdobou, siedmimi terasami, fontánami, sochami a oranžériou. Nám sa páčili labyrinty, majer s remeselníckymi dielňami, priestory na tvorivé dielne a rôzne hry, ale aj zoo s domácimi a exotickými zvieratami.

            Neskôr sme sa presunuli do neďalekého Kittsee, kde sídli tradičná čokoládovňa Hauswirth. Najskôr sme si pozreli pútavý dokumentárny film a následne sme navštívili samotné priestory, kde sa sladké dobroty vyrábajú. Dozvedeli sme sa, ako celý proces prebieha a ktorá prísada nesmie v žiadnej čokoláde chýbať. Na záver sme v predajni plnej povestných banánov v čokoláde ochutnávali aj nakupovali.

            Krátke zastavenie v Bratislave a čokoládové poklady spolu s krásnymi spomienkami sme si viezli domov. Za bezpečný návrat a profesionálne sprevádzanie po nevšedných miestach ďakujeme cestovnej kancelárii Trinus, ktorá je už dlhé roky spoľahlivým partnerom našich školských výletov.

            Mgr. Janka Bálintová, Mgr. Radoslav Kačur, Mgr. Jana Sedliaková

          • NEW GENERATION CHALLENGE: Turnaj žiakov ZŠ v streetballe

          • Bojovnosť, húževnatosť a obrovské odhodlanie... Presne takto by sa dalo charakterizovať tohtoročné športové podujatie, ktoré sa konalo pod záštitou občianskeho združenia Liga proti rakovine. Turnaj sa už tradične uskutočnil v poslednom mesiaci školského roka, 5. júna 2026, na pôde ZŠ Martinská v Žiline.

            Za rekordnej účasti 40 tímov v kategóriách U11, U13 a U15 sa zápasy odohrávali paralelne na dvoch vonkajších ihriskách a na dvoch hracích plochách v telocvični. Kvalitných súperov bolo naozaj veľa a športoviská doslova „praskali vo švíkoch“. Všetci zúčastnení boli odhodlaní dať zo seba maximum, aby pre svoj tím a školu vybojovali čo najlepšie medailové pozície a víťazný pohár.

            Naši basketbalisti v tomto úsilí vôbec nezaostávali. Bojovali a snažili sa v každom momente ukázať svoju hernú húževnatosť. Avšak konkurencia bola tento rok mimoriadne silná a samotné úsilie nám tentoraz nestačilo. Streľba na kôš, ktorá by nám priniesla vzácne body, nám, žiaľ, nevychádzala podľa predstáv. Každý z našich štyroch tímov odohral tri náročné zápasy, pričom do štvrťfinále sa prebojovali dva z nich. Tam sa však naša cesta pred bránami úspechu skončila. No aj taký vie byť šport – sklamanie a smútok sú predsa jeho prirodzenou súčasťou.

            Náš najúspešnejší tím, ktorý to dotiahol najďalej a prebojoval sa do štvrťfinále, bolo družstvo U13, ktoré hralo v zložení: Lujza Fedorčíková, Tomáš Szaniewski a sestry Amália a Adela Čačkové. Podobne bojovne skončili aj mladší spolužiaci z tímu U11: Peter Johanník, Michal Maniš, George JbaraMaximilián Klika.

            Pevne verím, že naši talentovaní basketbaloví nováčikovia, ktorí si tento populárny šport obľúbili, naň nezanevrú. Ukázali, že sú dostatočne motivovaní, a tak veríme, že aj naďalej sa budú venovať tejto krásnej i keď náročnej hre. Keď budú poctivo trénovať a pracovať na zlepšovaní svojich basketbalových zručností, úspechy a víťazstvá sa v budúcnosti určite dostavia.

            Aj napriek nesplneným medailovým ambíciám úprimne ďakujem všetkým našim športovcom. Boli ste skutočne statoční a v silnej konkurencii ste so cťou reprezentovali našu školu. To najdôležitejšie však bolo naplnenie hlavnej myšlienky tohto podujatia – svojou účasťou na turnaji naša škola podporila dobrú vec, akou je pomoc onkologicky chorým pacientom. Turnaj nám všetkým pripomenul, čo je v živote to najvzácnejšie – zdravie! Lebo len zdravý človek môže žiť plnohodnotný život, a preto ho nikdy neberme ako samozrejmosť.

            Veľká vďaka patrí všetkým našim basketbalistom za ich úsilie, podporu chorých a do budúcna im prajeme veľa skvelých športových úspechov!

            Našu školu ďalej úspešne reprezentovali:

            • Kategória U11: Michal Hrabovský, Adam Javorský, Šimon Mihalčin, Ivan Sakhno, Branislav Jandzík

            • Kategória U15: Alex Kučera, Tomáš Vojtek, Andriy Stryzhanov, Martin Tichý

            Mgr. Eva Jančanská

          • Prváčikovia u hasičov

          • V mesiaci máj sa všetci naši prváci zo školského klubu detí ŠKD zúčastnili exkurzie u hasičov. Naše kroky viedli priamo na hasičskú stanicu, kde sa nám venoval skúsený príslušník zboru. Svojím pútavým rozprávaním o tejto náročnej práci okamžite upútal pozornosť všetkých detí. Malí zvedavci sa dozvedeli, že ich misia nespočíva len v hasení požiarov, ale pomáhajú aj pri vážnych autonehodách či záchrane topiacich sa ľudí. Chlapci a dievčatá si zblízka prezreli špeciálnu techniku, nakukli do útrob zásahového auta a s nadšením si vyskúšali ťažkú helmu i hasičské oblečenie. Súťažili tiež v tom, kto najrýchlejšie zmotá hadicu, a otestovali si aj samotné hasenie, čo sa im, samozrejme, páčilo najviac.

            V jednej chvíli však všetci napätím stíchli. V areáli stanice sa rozozvučala skutočná poplašná siréna a naši prváci na vlastné oči zažili bleskový a vysoko profesionálny nástup hasičov do reálnej akcie. Pre deti to bol nezabudnuteľný zážitok. Exkurzia sa všetkým nesmierne páčila – domov odchádzali plní dojmov, nových vedomostí a s hlbokým rešpektom k hrdinom, ktorí svojou odvahou každý deň zachraňujú ľudské životy a majetok nás všetkých.

            Vych. Jana Pavlačičová

          • Školský výlet 2. B na Budatínskom hrade

          • Vo štvrtok 28. mája sa žiaci z 2. B vybrali na školský výlet do Budatínskeho hradu. Program výletu bol pestrý a nabitý dobrodružstvom. Druháci absolvovali prehliadku Drotárskeho pavilónu, kde sa oboznámili s bohatou tradíciou slovenského drotárstva. Prezreli si množstvo originálnych výrobkov a dozvedeli sa mnoho zaujímavostí o tomto významnom remesle. Z pavilónu sa následne presunuli do priestorov hradnej kaplnky.

            Popoludnie patrilo zábave a pohybu v krásnom prostredí hradného parku. Žiaci sa zapojili do hľadania „Škriatkov v parku“, počas ktorého objavovali tajomstvá stromov, rastlín a prírody v okolí hradu. Veľkým zážitkom boli tvorivé dielne zamerané na tkanie. Deti si vyskúšali prácu s vlnou a vyrobili si vlastné náramky. Pod vedením lektorov si tak overili nielen svoju trpezlivosť, ale aj kreativitu.

            Výlet priniesol deťom množstvo nových poznatkov a príležitostí na spoločné chvíle so spolužiakmi. Domov si odniesli nielen vlastnoručne vyrobené náramky, ale aj pekné spomienky na deň plný objavovania, tvorenia a radosti.

            Mgr. Eva Kucharová

          • Po stopách slovenského Ríma

          • 27. mája naši ôsmaci navštívili Trnavu, pre množstvo kostolov často nazývanú aj slovenským Rímom. Spoločnosť im robili učitelia z Portugalska, ktorí boli hosťami našej školy v rámci programu Erazmus+. Počas cesty vlakom žiaci nezaháľali a riešili na platforme Padlet úlohy spojené s programom, ktorý ich čakal.

            Ich prvé kroky viedli do Spolku svätého Vojtecha, najväčšieho a najstaršieho združenia katolíkov na Slovensku. Už 155 rokov prináša ľuďom duchovnú literatúru a aktívne sa zapája do kultúrneho a spoločenského diania. Pracovníčky SSV nám ukázali krásne starobylé priestory, zasadačku so sochou svätého Vojtecha, vzácne obrazy, knižnicu a archív, kde uchovávajú viac ako 65 000 kníh. Mali možnosť vidieť aj 600 rokov staré rukopisy a prvé tlačené knihy, inkunábuly. V bielych rukaviciach si mohli siahnuť na listinu kráľa Vladislava II. zo 16. storočia, na rukou písaný notový záznam, ktorý bol základom pre Jednotný katolícky spevník, alebo na rukopis P. O. Hviezdoslava. Naši hostia z Portugalska boli milo prekvapení, keď im v archíve našli aj knihu v portugalčine z 19. storočia. Veľkú pozornosť sme venovali rukopisom Romualda Zaymusa, ktorý svojho času tiež pracoval vo výbore SSV. Naši žiaci sa v blízkej budúcnosti stanú v spolupráci so SSV bádateľmi, ktorí budú skúmať historické pramene spojené s R. Zaymusom, podľa ktorého je pomenovaná naša škola.

            V Bazilike svätého Mikuláša nám náš pán kaplán Dominik Brodňan odslúžil svätú omšu priamo pod milostivým obrazom Panny Márie Trnavskej, vďaka ktorému sa táto bazilika stala významným pútnickým miestom.

            Po obede a oddychu sme s trnavským sprievodcom absolvovali prehliadku Trnavy so zaujímavým výkladom, pozreli sme si zaujímavé miesta, kostoly, kostnicu, radnicu, väznicu a vyšli sme aj na Mestskú vežu, odkiaľ sme sa nádherným výhľadom rozlúčili s Trnavou, ktorú naozaj plným právom nazývajú slovenským Rímom. 

            Mgr. Jana Sedliaková, PaedDr. Janka Ďaďová, Mgr. Jakub Behrík, Mgr. Dominik Brodňan

          • Máme zlato! Naši žiaci sú majstrami Slovenska v bedmintone!

          • V dňoch 16. – 17. júna 2026 sa pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky uskutočnili Majstrovstvá Slovenska v bedmintone žiakov. Naši chlapci na tomto prestížnom turnaji hrdo a úspešne reprezentovali celý Žilinský kraj. Družstvo v zložení Michal Sýkora, Filip Vrubeľ (obaja 9.B) a Šimon Juraj Mihalčin (5.A) vybojovalo pre našu školu fantastickú zlatú medailu!

            Celkovo sa na šampionáte stretli výbery zo všetkých ôsmich krajov Slovenska. Systém turnaja bol neúprosný – každý hráč absolvoval náročnú dvojhru a následne spoločne nastúpili na štvorhru. Tímy boli rozdelené do dvoch základných skupín. V našej skupine A na nás čakali silní súperi: Bratislavský, Košický a Trnavský kraj. V úvodnom dueli proti Bratislave bolo na kurtoch spočiatku cítiť miernu nervozitu. Michal Sýkora sa však nenechal súperom rozhodiť a svojou perfektnou hrou, najmä v druhom a treťom sete, doviedol stretnutie do víťazného konca. Rovnako skvele sa darilo aj Filipovi Vrubeľovi, ktorý svoj prvý singlový zápas vyhral úplne hladko. Vďaka vynikajúcim výkonom proti Košickému aj Trnavskému kraju sme celú skupinu suverénne vyhrali a vybojovali si priamy postup do finále.

            ​Druhý deň priniesol očakávané finálové vyvrcholenie proti víťazovi skupiny B – Prešovskému kraju. V prvej dvojhre nezačal Michal najlepšie, no v druhom sete predviedol svoje herné kvality a vyrovnal stav zápasu. V rozhodujúcom treťom sete však po obrovskej dráme nešťastne a tesne prehral. V druhej dvojhre dostal slovo Filip Vrubeľ. Ukázal pevné nervy, predviedol pekný výkon a súperovi nedovolil uhrať ani set, pričom zvíťazil hladko 2:0 na sety.

            ​Za stavu série 1:1 musela o držiteľovi titulu rozhodnúť záverečná finálová štvorhra. V nej naši chlapci na kurte jednoznačne dominovali. Svojím predvedeným výkonom a obrovskou túžbou po víťazstve vyhrali zápas 2:1, čím spečatili celkový triumf.

            Naša škola sa tak oficiálne stala majstrom Slovenska v bedmintone!

            ​Všetkým trom chlapcom srdečne gratulujeme k tomuto historickému úspechu a ďakujeme za fantastickú reprezentáciu našej školy. SUPERfinále sledovalo cez živé internetové vysielanie na Zaymuske aj množstvo žiakov a učiteľov, ktorí na diaľku hlasno a dobroprajne povzbudzovali svojich spolužiakov.

            ​Za úspechom hráčov je aj realizačný tím, ktorý pracoval v zložení: Mgr. Pavol Blasbalg (učiteľ TSV), Ing. Martin Mihalčin (bedmintonový poradca), Jakub Vrubeľ (kustód).

            Mgr. Pavol Blasbalg

          • Púť prvoprijímajúcich detí na Živčákovú

          • „My sa dažďa nebojíme!“ Týmto pokrikom sme si počas púte požehnanej dažďom častejšie pripomínali slová pápeža Jána Pavla II.. Aj kvapky dažďa sa pre nás stali pripomienkou Božej blízkosti a požehnania, ktoré Boh vylieva na svoje deti.

            Púť vďaky tretiakov, ktorí v tomto roku prvýkrát prijali Ježiša v Eucharistii, sa konala v stredu 10.6.2026. Cieľom bola hora Živčáková, kam sme sa tentoraz vybrali pešo z obce Korňa. Tretiakov sprevádzali pani učiteľky, katechéti a pán kaplán o. Dominik.

            Ešte pred púťou si deti zavesili na krk srdiečka, do ktorých vpísali mená tých, za ktorých chceli svoju námahu a modlitby obetovať. Púť obetovali za rodičov, starých rodičov, súrodencov, kamarátov, školu, učiteľov i za duše v očistci. Počas svätej omše tieto srdiečka uložili pod oltár ako obetný dar. Boli ste tam všetci s nami.

            Tretiaci mali pred svätou omšou možnosť pristúpiť k sviatosti zmierenia, aby s čistým srdcom mohli oslavovať Pána a ďakovať Mu za Jeho pôsobenie vo svojich životoch i rodinách. Bolo povzbudzujúce a radostné vidieť rad detí pred spovednicou. Pánovi kaplánovi prišli pomôcť aj miestni kňazi z rehole Misionárov Najsvätejších Sŕdc Pána Ježiša a Panny Márie.

            Po svätej omši sme sa presunuli k prameňom liečivej vody a k pôvodnej kaplnke na hore, ktorá je pre mnohých pútnikov miestom modlitby, nádeje a prijatých milostí.

            Hoci nás počas púte sprevádzal dážď, neubral nám z radosti. Naopak, naučil nás mnohému. Tretiaci spoznali, že vytrvalosť prináša ovocie, že spoločne sa po každej ceste kráča ľahšie a že aj nepriaznivé okolnosti sa môžu stať priestorom na dôveru Bohu.

            Táto púť bola nielen cestou na Živčákovú, ale aj cestou s Ježišom – cestou vďačnosti, modlitby a radostného svedectva o tom, že Boh je dobrý za každého počasia. Ďakujeme Pánovi za všetky prijaté milosti, za ochranu počas celej púte i za spoločenstvo, ktoré sme mohli vytvoriť.

            Tretiakom prajeme, aby si túžbu po Ježišovi a po Jeho láske uchovali vo svojich srdciach po celý život, aby sa nebáli kráčať za Ním ani vtedy, keď sa na ich životnej ceste objaví „dážď“, a aby vždy vedeli, že Boh ich sprevádza, posilňuje a s láskou vedie k sebe. Nech ich životy prinášajú radosť, dobro a oslavu Bohu.

            Mgr. Ivana Kačurová

          • Deň Zaymusky s rekordnou účasťou

          • Viac ako 400 ľudí si v sobotu 6. júna 2026 v areáli našej školy užívalo nielen krásne slnečné počasie, ale aj množstvo súťaží, hier a tvorivých aktivít počas Dňa Zaymusky 2026. Na návštevníkov čakalo viac ako 40 stanovíšť plných zábavy, objavovania a spoločných zážitkov.

            Po deviatej hodine privítali všetkých prítomných moderátorka Lucia Holešová, riaditeľ školy Radoslav Kačur a predsedníčka Rady rodičov pani Mária Rybárová. O príjemnú atmosféru sa postaral školský zbor pod vedením pani učiteľky Valčovej, ktorému patrí úprimné poďakovanie. Svoje tanečné umenie predviedli aj účastníci Štvorylky pod vedením pani učiteľky Bielikovej.

            Veľkú radosť deťom priniesol aj príchod maskota podujatia – myšky Minnie. Za jej zabezpečenie ďakujeme pani Kaniakovej. Po úvodnom programe sa deti s nadšením rozbehli po celom areáli školy, aby na rozmanitých stanovištiach splnili čo najviac úloh. Za ich prípravu a realizáciu patrí veľké poďakovanie všetkým dobrovoľníkom: pánovi Bukovinskému za realizáciu lukostreľby, pani Polákovej a manželom Rendovým za vedenie workshopov a tiež manželom Miksákovým, ktorí zabezpečili prezentáciu hasičského auta, poľovníckych trofejí a umožnili deťom stretnutie so živými zvieratkami – jazvečíkmi a malými zajačikmi.

            Vďaka patrí aj obetavým 38 učiteľom, ktorí v čase náročných koncoročných úloh venovali svoj osobný čas žiakom a ich rodinám. Svojím osobným príkladom zmotivovali viac ako 70 žiakov, ktorí na svojich stanovištiach tiež venovali svoj čas a energiu mladším spolužiakom.

            Osobitné poďakovanie patrí pani učiteľke Kačurovej, ktorá mala na starosti organizáciu celého Dňa Zaymusky a svojím nasadením prispela k jeho hladkému priebehu.

            Počas celého dopoludnia sa mohli žiaci, rodičia i hostia občerstviť pri chutných palacinkách, za ktoré ďakujeme pani Hroncovej, pri kofole (vďaka pánovi Demianovi), či pri vode s domácim bazovým sirupom, ku ktorej prispel aj Filipko z 2.B. Nechýbala ani káva, klobásky a množstvo výborných domácich koláčikov. Zo srdca ďakujeme všetkým rodinám, ktoré sa s ostatnými podelili o svoje domáce dobroty.

            Špeciálne poďakovanie patrí rodinám Hnátovej a Holešovej, ktoré už od pol siedmej rána pripravovali až 140 litrov chutného gulášu. Ďakujeme aj Vaneske Patajovej z 9.A, ktorá spolu so svojím psíkom Atrejom predviedla odvážne psie kúsky a spríjemnila program všetkým prítomným.

            Ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli ku krásnemu a bezproblémovému priebehu tohto stretnutia našej veľkej zaymusáckej rodiny – či už materiálnou pomocou, organizačným zabezpečením alebo svojou modlitbovou podporou.

            Veríme, že vás priložené fotografie a videoprezentácia potešia a pripomenú vám množstvo úsmevov, radosti a spoločných chvíľ, ktoré sme počas Dňa Zaymusky 2026 zažili. Nech sú zároveň pozvaním a motiváciou k tomu, aby sme sa o rok opäť stretli – s rovnakým nadšením, ochotou pomáhať a radosťou z toho, že môžeme byť spolu.

            Tešíme sa na vás na Dni Zaymusky 2027!

            Mgr. Radoslav Kačur  

          • Piaty deň v škole v prírode

          • Piatkové dopoludnie prinieslo očakávané vyvrcholenie celej školy v prírode. Deti sa s orientačným plánom a s obrovským odhodlaním pustili do hľadania skrytého pokladu. Vďaka tímovej spolupráci ho úspešne objavili a spravodlivo sa podelili o zaslúženú odmenu.

            Pred odchodom domov nastal čas na veľké a úprimné poďakovanie. Naša vďaka patrí celému tímu animátorov, ktorí pre nás počas celého týždňa pripravovali aktivity, vedeniu a personálu za našu stálu bezpečnosť a v neposlednom rade pani kuchárkam za vynikajúce jedlo, ktoré nám s láskou varili. Domov sa vraciame unavení, ale s kuframi plnými nezabudnuteľných zážitkov!

            PaedDr. Gabriela Bobuľová, Mgr. Gabriela Trúchla, Mgr. Lucia Holešová, Natalia Romanenko

          • Štvrtý deň v škole v prírode

          • Pri príležitosti slávnosti Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi k nám v tento krásny sviatočný deň zavítal pán dekan Gabriel Koch z myjavskej farnosti. Popoludní nám slnečné lúče opäť hrejivo priali, vďaka čomu si deti zvolili svoje obľúbené záujmové kluby priamo na čerstvom vzduchu. Skvelým zážitkom bolo putovanie po vyznačenej cestičke v prírode a riešenie úloh zameraných na ľudovú slovesnosť, kde našich štvrtákov sprevádzali rozprávkové bytosti. 

            Večerný program patril očakávanému Večeru talentov, ktorý priniesol obrovské množstvo zábavy a smiechu. Zúčastnili sa ho deti, ktoré nám ukázali svoje nadanie, umelecké sklony ale aj skupinové tanečné choreografie. Celý tento týždeň bol zameraný na budovanie priateľstva a spoločné aktivity, ktoré vyvrcholia počas záverečného piatkového dňa. Deti čaká veľké dobrodružstvo pri hľadaní skrytého pokladu podľa orientačného plánu.

            PaedDr. Gabriela Bobuľová, Mgr. Gabriela Trúchla, Mgr. Lucia Holešová, Natalia Romanenko

          • Tretí deň v škole v prírode

          • Stredajšie ráno nás síce prekvapilo oblačným a chladnejším počasím, no v prírode to napriek tomu žilo naplno. Deti plnili rozmanité úlohy, hľadali riešenia a lúštili hádanky. Popritom si hravou formou precvičili svoje čitateľské zručnosti a v prírode si vyskúšali aj posilňovacie cvičenia. Popoludní nám daždivé kvapky ani trochu neubrali z nadšenia a popoludnie sme strávili schovaní v záujmových kluboch, kde si naši štvrtáci vyskúšali podnikateľské aktivity rôznych zamestnaní a svoje kreatívne nápady mohli premeniť na realitu.

            Večerný program bol opäť akčný. Spomedzi všetkých súťažiacich sme totiž volili tie najvýraznejšie osobnosti dňa. Súťažilo sa o prestížne tituly „Dievča a chlapec Fantázie“ a hľadali sme aj najsympatickejšie dievča a chlapca Fantázie. Pre naše deti bol tento večer mimoriadne úspešný.

            PaedDr. Gabriela Bobuľová, Mgr. Gabriela Trúchla, Mgr. Lucia Holešová, Natalia Romanenko

          • Prvý a druhý deň v škole v prírode

          • Presne na sviatok MDD vyrazili naše štvrté ročníky na Myjavu. Hneď v prvý deň sa deti zoznámili s krásnym prírodným prostredím a našli si nových kamarátov – mladých študentov a animátorov, ktorí ich budú sprevádzať počas celého týždňa plného zaujímavých aktivít v areáli.

            Pondelok bol síce upršaný, no niesol sa v znamení skvelých spoločných aktivít, súťaží a zakončený zaujímavým večerným programom. Deti hľadali prírodniny v okolí chaty, rozdelili sa do klubov podľa svojich záujmov a celé poobedie zakončili športovou olympiádou. Večer pre nás animátori pripravili zábavný program s názvom Tipovačka.

            Druhý deň nás už prebudilo teplé slniečko, a tak sme sa plní energie vybrali po stopách našej významnej historickej osobnosti, generála M. R. Štefánika. Popoludní deti opäť čakala pestrá činnosť v kluboch priamo v prírode. Vyvrcholením dňa bol večerný program v duchu tanečnej šou Let's Dance, v ktorej naše deti predviedli úžasné talenty a zožali obrovský úspech.

            Všetci sa už teraz nesmierne tešíme na ďalšie zaujímavé dni a zážitky, ktoré nás tu ešte čakajú!

            PaedDr. Gabriela Bobuľová, Mgr. Gabriela Trúchla, Mgr. Lucia Holešová, Natalia Romanenko

          • Deň Zaymusky - už túto sobotu!

          • Ešte nie ste prihlásení? Pozrite si video z minulého roka a pridajte sa k nám. Zaregistrujte sa ešte dnes – najneskôr do zajtrajšieho obeda – a užite si skvelý guláš, súťaže, workshopy a príjemnú atmosféru. Tešíme sa na vás! 

          • Turnaj cirkevných základných škôl vo futbale

          • Dňa 26. mája 2026 sa v Martine – Pltníkoch uskutočnil turnaj cirkevných základných škôl vo futbale mladších a starších žiakov. Naši športovci na ňom opäť ukázali obrovskú bojovnosť a tímového ducha.

            V kategórii mladších žiakov nám karta zo začiatku príliš nepriala. Vďaka taktickým striedaniam a najmä vďaka zodpovednému a obetavému výkonu všetkých hráčov sa nám však podarilo nepriaznivý vývoj zvrátiť. V silnej konkurencii šiestich kvalitných mužstiev sme nakoniec vybojovali zaslúžené 3. miesto.

            V mene celej školy chcem poďakovať našim mladým futbalistom a futbalistkám za predvedenú hru a vzornú reprezentáciu.

            Našu školu hrdo reprezentovali títo žiaci: Ján Šuplata, Daniel Ledaj, Pavol Szöke, Jonáš Jasenka, Dávid Macek, Nella Novisedláková, Dávid Cíba, Peter Slovík, Matyáš Krajč a Vanesa Antonia Chlebušová.

            Celému tímu srdečne gratulujeme k úspechu!

            Mgr. Pavol Blasbalg

          • Beh do strečnianskych schodov

          • Dňa 15. mája 2025 sa naši žiaci zúčastnili náročnej bežeckej súťaže „Beh do strečnianskych schodov“. Extrémna trať so 151 schodmi dôkladne preverila fyzickú kondíciu všetkých zúčastnených. Mnohí naši reprezentanti dosiahli fantastické výsledky a siahli si na dno svojich síl.

            Medzi najväčšie úspechy dňa patrili výkony týchto dvoch bežcov:

            • Ivan Sakhno (žiak 5. triedy) predviedol famózny šprint a schody zdolal v úctyhodnom čase 1:05, čím dosiahol absolútne najlepší výsledok našej školy.

            • Veronika Michaličková, ktorá minulý rok obsadila striebornú priečku, podala opäť skvelý výkon. V silnej konkurencii vybojovala krásne 4. miesto s výborným časom 1:25.

            Menný zoznam zúčastnených žiakov aj s ich umiestnením nájdete v priloženej výsledkovej listine. Všetkým športovcom srdečne ďakujeme za vzornú a bojovnú reprezentáciu našej školy! 

            Mgr. Pavol Blasbalg

    • Kontakty

      • Cirkevná základná škola Romualda Zaymusa
      • 0903 591 593 - riaditeľ školy Mgr. R. Kačur
        0909 250 827 - sekretariát, Bc. Anna Bašková
        0910 842 754 - ekonómka, Ing. S. Kaducová,PhD.
        041/562 16 41 - zborovňa pedagog. zboru
        0909 250 942 - vedúca ŠKD, Mgr. J. Bielečková
        0910 842 821 - vedúca ŠJ, Anna Sršníková
        0910 842 116 - vrátnica, v čase 8:00 - 16:00
        Telefonický kontakt na zástupkyne riaditeľa:
        0910 842 755 Mgr. M. Palutková - 1. stupeň
        0911 280 476 Mgr. J. Bálintová - 2. stupeň
      • Ul. R. Zaymusa 3
        010 01 Žilina
        Slovakia
      • IČO: 37813056
      • DIČ: 2021670849
      • EDUID: 100009217
      • Sponzorský účet školy: SK52 5600 0000 0003 0374 3012
    • Prihlásenie