Pri príprave žiaci pracovali v tímoch, v ktorých si rozdelili svoje úlohy – vyberali vhodnú literatúru pre dané ročníky a venovali sa príprave jazykových aktivít, precvičovali si správnu výslovnosť, intonáciu, aby bol ich prejav čo najživší a najzaujímavejší. Pri pripravovaní svojej hodiny sa museli vedieť dohodnúť, počúvať jeden druhého, navrhovať riešenia a rešpektovať nápady spolužiakov. Takto si rozvíjali kooperatívne zručnosti, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi dôležité. Pri výbere textov a tvorbe aktivít museli zapojiť kreativitu aj kritické myslenie, keďže premýšľali nad tým, čo bude pre mladších primerané, zrozumiteľné a zábavné. Vymýšľali pracovné listy, omaľovánky, kvízy, pohybové hry či dramatizácie, ktoré tematicky nadväzovali na prečítaný text. Dôraz sa kládol na porozumenie obsahu, rozvoj jazykových zručností a aktívne zapojenie mladších žiakov. Rozvíjali tak nielen jazykové a prezentačné zručnosti, ale aj mäkké zručnosti, akými sú tímová spolupráca, komunikácia, schopnosť počúvať a rešpektovať názory druhých.
Veľkým prínosom bola aj samotná interakcia medzi žiakmi rôzneho veku. Starší sa učili byť trpezliví, nápomocní a vnímaví k potrebám mladších. Naši deviataci nevnímali túto aktivitu ako povinnosť, ale ako príležitosť spraviť niečo pekné pre iných. Vzájomné čítanie sa stalo nielen jazykovým cvičením, ale aj lekciou z ľudskosti, nezištnosti a solidarity. Tento typ učenia – žiaci učia žiakov – je mimoriadne účinný. Nielenže sa tu rozvíjajú prezentačné schopnosti „žiackych učiteľov", ale hlavne sa budujú pozitívne hodnoty, ako sú ohľaduplnosť, zodpovednosť a záujem o iných. Takéto aktivity ukazujú, že škola môže byť miestom, kde sa nielen učíme gramatiku a slovíčka, ale aj tomu, ako byť lepším človekom.
Veríme, že tento krásny zážitok vo všetkých zúčastnených zanechal hodnotné spomienky a inšpiráciu do budúcnosti. A čo je najdôležitejšie – chuť niečo podobné si opäť zopakovať.
Mgr. Korina Bieliková