• Novinky

      • Vianočné tvorivé dielne

      • Vo štvrtok 8. decembra sa z 1. B triedy šírila lahodná vôňa koláčikov, príjemné melódie vianočných piesní a dobrá nálada. Deti s rodičmi a s pani vychovávateľkou Luckou si spríjemnili adventný čas vianočnými tvorivými dielňami. Atmosféra v triede sa zmenila na dielňu výroby vianočných dekorácií, zdobenia medovníkov, plnenia vianočných oblátkov medom a nechýbal k tomu ani teplý čajík a vianočné pečivo. Vítané boli nielen ženy – gazdinky, ale zapojili sa aj ocovia a mladší súrodenci. Každý niečím pomohol a spolu sme prežili radostné chvíle.
       Mgr. Lucka Holešová

      • Vianočný turnaj vo futbale

      • 7. 12. 2022 sa naši malí futbalisti 1. a 2. ročníkov zúčastnili futbalového turnaja v Športovej hale V. Javorku v Žiline, ktorý je súčasťou školskej športovej ligy, ktorú organizuje pre mladých športovcov mesto Žilina.

       Turnaj bol náročný a dlhý, no naši malí bojovníci bojovali statočne. V niektorých zápasoch sa našim hráčom darilo viac, v niektorých menej. Ale taký je šport. Víťaz môže byť len jeden a tým sa stalo družstvo zo ZŠ Jarná. Naši chlapci po dlhom čakaní na semifinále bojovali o tretie miesto, avšak únava a dlhotrvajúce vypätie si vybralo svoju daň a po zápase, ktorý sme prehrali 1:0, sme sa museli uspokojiť so štvrtým miestom. Napriek sklamaniu sa ale naši hráči napokon tešili z pohára, ktorým ich i napriek prehre organizátor ocenil za húževnatosť a vytrvalosť.

       Na rok to skúsime znova! Budeme sa poctivo pripravovať a trénovať, aby sme sa umiestnili na čo najlepšom mieste. Dúfame, že sa nám to podarí! - to je cieľ našich malých športovcov a my sa tešíme a budeme dúfať, že sa im to podarí. Držíme im palce!

       Mgr. Eva Jančanská

      • Sv. Mikuláš a jeho anjelska družina na Zaymuske

      • Bol tu. Pozdravil nás, povzbudil a aj rozdal darčeky. Kto? Predsa svätý Mikuláš a aj celý sprievod anjelov, ktorí pripravili deti na jeho príchod. Naši deviataci prichystali pre Zaymusákov veselý mikulášsky program. Pomohli im aj žiaci zo školského hudobno-speváckeho zboru. V ich podaní zazneli známe aj menej známe piesne. Svätého Mikuláša v priamom prenose „vyspovedal“ anjelský redaktor, a tak sa deti mohli čo-to dozvedieť aj o jeho pozemskom živote. Náš hosť deťom prezradil aj tajomstvo, že byť Mikulášom nie je až také ťažké, že „Mikulášmi“ môžeme byť my všetci. Každý z nás môže každodenne prejavovať láskavosť a dobrotu, rozdávať objatia a dobré slovo.

       Preto aj my ďakujeme všetkým, ktorí pripravili krásny program pre mladších spolužiakov, aj tým, ktorí tento darček s láskou a radosťou prijali. Poďakovanie patrí aj všetkým deťom z prvého stupňa, ktoré zaspievali Mikulášovi. Veríme, že radosť, ktorá nám vstúpila do srdiečok na sv. Mikuláša, v nás bude prebývať počas celého vianočného obdobia. 
       Mgr. Tuti Halajová, Mgr. Simona Valčová, Mgr. Monika Miková

      • Požehnanie adventných vencov

      • Predvianočné obdobie je neodmysliteľne spojené s adventnou prípravou na príchod Ježiša na svet. Jeho symbolom je adventný veniec so štyrmi sviecami. Každý rok po 1. adventnej nedeli ich v škole požehnáva náš duchovný správca. Adventné vence v triedach až do zimných prázdnin všetkým pripomínajú, že najdôležitejšou vecou pred Vianocami nie je nákup darčekov, ale stíšenie sa a príprava našich sŕdc pre Boží príchod.
       Ďakujeme otcovi Františkovi, chlapcom miništrantom, speváckemu zboru, pani katechétkam a katechétom za prípravu adventnej cesty do Betlehema. Vyprosujeme všetkým požehnaný a duchovne naplnený adventný čas.

       Mgr. Ivana Kačurová

      • Olympiáda v nemeckom jazyku

      • V novembri v našej škole prebehlo školské kolo Olympiády v nemeckom jazyku v kategórii 1B. Naši nemčinári statočne zvládli písomnú časť na úrovni okresného kola, absolvovali počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením a test. V ústnej časti opisovali obrázok a rozprávali na zadanú tému.
       Výsledky školského kola:
       1. Natalia Emily Reynolds (9.A)
       2. Alexandra Turská (9.A)
       3. Patrik Michal (9.B)

       Víťazom gratulujeme a všetkým, ktorí sa zúčastnili, ďakujeme za príjemný a pohodový deň s nemčinou a prajeme veľa úspechov v ďalšom štúdiu, nech svoje znalosti z nemčiny využijú aj v živote.
       Viel Spaβ!

       Mgr. Jana Sedliaková

        

      • Turnaj o Pohár Žofie Bosniakovej vo futbale

      • Dňa 23. 11. 2022 sa naši žiaci 4. a 5. ročníkov zúčastnili futbalového turnaja v ZŠ Ž. Bosniakovej v Tepličke nad Váhom. Šesť zúčastnených škôl bojovalo o získanie vzácnej trofeje a každá chcela byť úspešná. Naši športovci, futbalisti, sa s touto náročnou úlohou úspešne popasovali a nesklamali naše nádeje. Pri prvom zápase so Základnou školou Žofie Bosniakovej sme remízovali 0:0, pri ostatných sme priam excelovali a hravo sme zvládli súperov bez jediného gólu v našej bráne. Avšak v poslednom zápase so súpermi z Martina nám už sily nestačili a zápas sme prehrali 1:0, čo nás stálo prvenstvo a získ zlatej trofeje.

       Aj napriek tejto prehre sa naši húževnatí a vytrvalí futbalisti veľmi tešili, nakoľko sme na začiatku turnaja nemali veľké ambície. Potom sa však ukázalo, že sa vôbec za našu hru nemusíme hanbiť. Skôr naopak! Úžasný brankár, Matyaš Krajč, kapitán družstva, perfektne viedol náš tím a s rešpektom radil hráčom, akú taktiku využiť proti súperovi.

       Dávid Deket, Matej Pallo, Jonáš Jasenka, Lucián Lučivňák, Aurel Kudrík, Matias Vrábel a vyhlásený najlepší hráč a strelec turnaja, ktorý bol aj ocenený, Peter Dusa, sa spoločnou bojovnou a energickou taktikou zmocnili striebra a domov sme si hrdo priniesli pohár za II. miesto v turnaji.

       Všetkým chlapcom blahoželáme a prajeme ešte veľa takýchto úspechov a víťazstiev. A hlavne im chceme poďakovať za ich nebojácnosť a dravosť, s akou pristupovali ku každému zápasu a bojovali až do konca.

       Mgr. Eva Jančanská

      • Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry

      • Aj tento školský rok sa žiaci 8. a 9. ročníka  v hojnom počte zúčastnili Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Školské kolo pozostávalo z 3 častí.

       Prvú časť tvoril online test, kde si žiaci preverili svoje teoretické vedomosti a čitateľskú gramotnosť.
       19.10. sa konala druhá a tretia časť olympiády. V druhej časti sa žiaci museli popasovať s neľahkou transformáciou textu. V tretej časti nám predviedli svoje rečnícke zručnosti. Ich úlohou bolo v časovom limite napísať a predniesť slávnostný prejav pri príležitosti otvorenia školskej knižnice.
       Naši ôsmaci a deviataci si s týmito ťažkými úlohami veľmi pekne poradili.

       Úspešnými riešiteľmi sa napokon stali nasledovní žiaci:
       1. miesto – Dorota Šutková, 8. A
       2. miesto – Jasmína Zbínová, 9. A
       3. miesto – Jana Muchová, 9. A a Kristína Čižmáriková, 8. A

       Dňa 10. 11. víťazka školského kola Dorotka Šutková reprezentovala našu školu v okresnom kole olympiády. Spomedzi veľkého zastúpenia deviatakov sa zúčastnila na peknom 15. mieste.

       Napriek náročnosti tejto olympiády sa tešíme z veľkého množstva nadšencov slovenského jazyka a literatúry a tešíme sa na ďalších úspešných riešiteľov budúci rok.

       Mgr. Barbora Ochodničanová

      • Úspech našich stolnotenistov

      • Dňa 16. 11. 2022 sme sa zúčastnili okresného kola v stolnom tenise, kde sa zúčastnilo desať škôl z nášho okresu. Po základnom kole sme postúpili do semifinále, kde sme zdolali veľkých favoritov zo ZŠ Martinská a išli sme bojovať o víťazstvo v okrese so ZŠ Karpatská. Vo finále sme tesne prehrali a obhájili sme pekné druhé miesto.
       Našu školu reprezentovali žiaci: Samuel Alex Ovšonka z 9. A, Lukáš Holeša zo 7. A a Filip Lucas Reynolds zo 7. C. Chlapcom ďakujeme za reprezentáciu školy a gratulujeme k úspechu!
       Mgr. Pavol Blasbalg

      • Matematická súťaž GVOBOJ

      • Dňa 11. 11. 2022 sa naši žiaci zúčastnili tímovej matematickej súťaže GVOBOJ, ktorú každoročne organizuje Gymnázium Veľká okružná. Našu školu reprezentovali štyria žiaci: Dávid Lučivňák z 9. A, Šimon Molko z 9. B, Filip Szӧke z 9. B a Samuel Polónyi z 8. B. 
       V súťaži si chlapci zmerali svoje sily nielen v matematike, ale aj tímovej spolupráci. 
       Ďakujeme im za reprezentáciu školy.
       Mgr. Janka Bálintová

      • Beseda o knihe Danka a Janka

      • Dňa 10. 11. sa žiaci 2. A zúčastnili s pani vychovávateľkou besedy v Krajskej knižnici v Žiline. Na besede sa rozprávali o knihe Danka a Janka. Dozvedeli sa veľa nových informácií o živote a tvorbe spisovateľky Márie Ďuríčkovej a tiež o jej známej knihe.
       Nakoľko deti mali už knihu prečítanú, vedeli reagovať na otázky pracovníčky knižnice a vyskúšali si svoju kreativitu na interaktívnej tabuli, z čoho mali najväčší zážitok.
       Janka Pavlačičová

      • Klavírna poézia

      • Dňa 9. 11. sme prijali pozvanie na program, ktorý Krajská knižnica Žilina organizovala v spolupráci so SZUŠ Anima Liberta z Lietavskej Lúčky.
       Hudobný koncert sa konal pod názvom Klavírna poézia.
       Deti z 2. A a 2. B si vypočuli viaceré skladby v podaní žiakov zo SZUŠ Anima Liberta. Tieto piesne
       nás previedli svetom rozprávok, filmov a fantázie.
       Naši žiaci tiež mali možnosť stretnúť sa so spisovateľkou obľúbených detských kníh Gabrielou Futovou, ktorá pre deti napísala viac ako 26 kníh. Oslovila nás aj jej najnovšia kniha Očko špehúň.
       Bc. Alenka Hodasová

      • Školské kolo technickej olympiády

      • Svoj pozitívny vzťah k technike prejavili naši žiaci účasťou na technickej olympiáde. V školskom kole si žiaci pomerali svoje sily v teoretických vedomostiach. Súťaž prebiehala v dvoch kategóriách, v ktorých sa celkovo zúčastnilo 14 žiakov, z toho 10 žiakov bolo úspešných.

       Vyhodnotenie v jednotlivých kategóriách:

       kategória A (8. a 9. roč.)
       I. miesto Ondrej Hrnčiar, 8. A

       II. miesto Juraj Štefanec, 8. A
       III. miesto Matej Iwaniec, 8. A

       kategória B (5. - 7. roč.)
       I. miesto Richard Slamka, 7. C
       II. miesto Marek Szabó, 7. C
       III. miesto Eliška Jagnešáková, 7. C

       Za jednotlivé kategórie budú v okresnom kole našu školu reprezentovať Ondrej Hrnčiar, Juraj Štefanec a Richard Slamka.

       Všetkým súťažiacim prajeme radosť z poznávania nových vecí, výhercom blahoželáme a postupujúcim želáme úspešnú reprezentáciu školy v okresnom kole.

       Mgr. Ing. Emília Friščáková

      • Novembrová dušičková oktáva

      • V prvých novembrových dňoch žiaci so svojimi katechétmi navštevovali žilinský cintorín, aby svojimi modlitbami pomáhali dušiam v očistci. Pamätajúc na tých, za ktorých sa nikto nemodlí, aj na všetkých zomrelých zo svojich rodín, sa v praxi učili ctiť si svojich predkov, vážiť si dar života a uvedomovať si to, čo mal na mysli sv. Ján Pavol II., keď povedal: „Čas uteká, večnosť čaká.“
       Mgr. Ivana Kačurová

      • Školské kolo recitačnej súťaže "...a Slovo bolo u Boha..."

      • Jedným z umení, ktoré sa dokáže dotknúť ľudského srdca, je literatúra. A k tomuto umeniu vedieme prostredníctvom recitačných súťaží aj našich žiakov. Dňa 9. novembra 2022 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže s duchovnou tematikou ...a Slovo bolo u Boha..., na ktorej sme si vypočuli básne či úryvky z prózy žiakov a žiačok II. stupňa v dvoch kategóriách.
       V úvode sa nám o príjemnú atmosféru postarali žiaci a žiačky z hudobného krúžku, ktorí si pre nás pripravili peknú pieseň.  Všetkým zúčastneným zo srdca ďakujeme, výhercom srdečne blahoželáme a postupujúcim do krajského kola držíme palce.  
       Mgr. Simona Valčová

      • Beh 17. novembra

      • Dňa 3. 11. 2022 sme sa zúčastnili Behu 17. novembra, ktorý sa konal v poľnom teréne na Vlčincoch.
       Za našu školu nás reprezentovalo 10 žiakov (Nina Čanecká, Matúš Molko, Dávid Lučivňák, Ondrej Hrnčiar, Juraj Štefanec, Matej Pokorný, Marian Pavlyuk, Dorotka Ďaďová, Magdaléna Kocifajová, Agáta Kadaši), ktorí súťažili rôznych kategóriách.
       Kategória dievčatá 2006 do 2008  - 63 štartujúcich:
       Gratulujeme Nine Čaneckej – vybojovala  1. miesto!

       Kategória chlapci 2006 do 2008 -  146 štartujúcich:
       Šimon Molko -  16. miesto
       Dávid Lučivňák -  49. miesto

       Kategória chlapci 2009 a ml.  -  115 štartujúcich:
       Matej Pokorný -  43. miesto
       Ondrej Hrnčiar -  56. miesto
       Juraj Štefanec -  71. miesto
       Marián Pavľuk -  110. miesto

       Kategória dievčatá 2009 a ml.  -  85 štartujúcich:
       Dorota Ďaďová -  64. miesto
       Agáta Kadaši -  74. miesto
       Magdaléna Kocifajová -  53. miesto

       Chcel by som poďakovať všetkým súťažiacim, ktorí reprezentovali našu školu, ukázali svoje nadšenie a bojovnosť,  aj keď sa neumiestnili na popredných miestach. Osobitná gratulácia ide Nine Čaneckej za prvé miesto v kategórii dievčat.

       Ak hovoríme o bojovnosti, uvádzam  pekný moment bojovnosti a odhodlania v kategórií dievčat (2009), kedy súťažiaca zanechala na štarte jednu svoju tenisku a bežala celý závod bez nej. Do cieľa prišla ako štvrtá, čo bolo vzhľadom na podmienky krásne umiestnenie. Pri vyhodnotení dostala cenu útechy.

       Mgr. Pavol Blasbalg

      • Okresné kolo v bedmintone

      • Dňa 8. 11. 2022 sme sa zúčastnili okresného kola v bedmintone, ktoré sa konalo v ZŠ Teplička nad Váhom. Zúčastnilo sa ho osem súťažných dievčenských dvojíc. Nás reprezentovali Viktória Hrušková a Natalia Emily Reynolds, ktoré sa napokon umiestnili na 6. mieste.
       Ďakujeme za reprezentáciu našej školy.

       Mgr. Pavol Blasbalg

      • Protidrogová prevencia na škole

      • V dňoch 2. – 4. 11. na našu školu zavítala Mestská polícia Žilina v spolupráci s Políciou Slovenskej republiky, s cieľom protidrogovej prevencie pre 7. – 9. ročník.
       Žiaci boli oboznámení a poučení o nástrahách drog, ich rizikách, dopadoch na fyzické a psychické zdravie a trestnoprávne a psychologické následky u detí a mladistvých.

       Mgr. Michaela Bruková

      • Slávnostné otvorenie školskej knižnice

      • ​​​​​​Hovorí sa, že knihy si samy nájdu svojich čitateľov, no občas potrebujú, aby im niekto ukázal cestu. Je nám preto veľkou cťou a zároveň i radosťou, pri príležitosti svetového dňa Školských knižníc, uviesť do oficiálnej prevádzky školskú knižnicu Romualda Zaymusa.
       Ona sama je kúskom z nás pre vás. Ide naozaj o výnimočný dar, lebo keď viete, že knihu, ktorú ste si práve požičali, má niekto rád, kúsok tej lásky sa prenesie aj na vás. Hoci cesta k jej vzniku bola dlhá a kľukatá, sme radi, že sme sa k jej finálnej podobe napokon prepracovali a chceme sa zo srdca poďakovať všetkým, ktorí sa o jej vznik zaslúžili.
       Knižnici prajeme množstvo odhodlaných čitateľov a Vám všetkým množstvo prečítaných kníh, prežitých zážitkov a získaných vedomostí.

       Mgr. Jakub Behrík a Mgr. Janka Sedliaková